Vápník - mléko - kojení🥛🐄🤱

🥛Zabrouzdáme trošku do výživy. Dostatečný příjem vápníku je důležité a často opomíjené téma. Pokusím se vysvětlit proč je potřeba, zaměřit se zrovna na tuhle část stravy.
 

🥛🤱🐄Konzumace mléka při kojení je velmi kontroverzní téma. Jsou studie, které tvrdí, že je to špatně- zejména kvůli přítomnosti alergizující kravské bílkovině a laktózy, které mohou způsobovat trávicí obtíže u miminka. A jsou studie, které říkají, že je to celkem jedno, protože kravské bílkoviny se do mléka dostane minimum. Nicméně, daleko důležitější je odzkoušet to sama, jak zrovna moje miminko na kravské mléko zareaguje! Každý organismus je jiný a jinak pracuje!


🥛🤱Pokud kojíme a přijímáme nedostatek vápníku, není se potřeba bát, že ublížíme miminku. Naše tělo vyrábí ideální složení MM na úkor našeho těla - mimi má dostatek a maminka strádá.


🥛A proč se bavím o vápníku v mléku? Přitom jsou potraviny, které ho obsahují více?

Hodně záleží na složení potraviny. Aby se vápník ve střevě vstřebal v maximální míře, potřebuje k tomu ještě další pomocníky. Těmi jsou hlavně laktóza, vitamín D a hořčík. Tito "kamarádi" vápníku jsou důležití a pomáhají nejen s jeho vstřebání ve střevě, ale i s jeho zpracováním, využitím a uložením v těle.


Potraviny, které v tabulkách mají vysoký obsah vápníku - např. brokolice, mák - vápník ale ve střevě vstřebávají jen v malé míře. Potraviny nemají ideální složení pro další využití vápníku v organismu.


Takovým ideálem je prostě mléko.
 

❗️A je vůbec ten vápník tak důležitý?

ANO! Je a moc. Vápník je hlavní stavební složka našich zubů, kostí, tkání a mnoha dalších "tekutin", které tělo potřebuje ke svému "chodu".

Pokud kojíme a máme malý příjem vápníku, brzy nás dožene nejedna zdravotní komplikace.

Často si maminky stěžují na bolest kloubů, kostí - protože odtud se primárně bere vápník pro miminko. Maminčiny kosti řídnou a hrozí zlomeniny.


Často se také objevují křeče, které vznikají nedostatkem plazmatického vápníku v krvi.

Plíživá je zvýšená kazivost chrupu, případně až jeho "drolení".

Dlouhodobý nedostatek vápníku v těle může mít za následek osteoporózu během či po menopauze. Toto onemocnění je až po dlouhé době, ale souvisí s dlouhodobým nedostatkem vápníku. A my ženy díky hormónům jsme na toto onemocnění náchylné.


❗️Kolik vápníku denně přijímat?

Alespoň 1200 až 1500 mg/den čistého vápníku.❗️


❓️Kolik musím sníst, abych měla dostatek?

Denně vypít minimálně 1-2 sklenice mléka, 3-4 plátky polotvrdého sýru a jeden jogurt.


❗️Pokud víme, že během dne nezkonzumujeme dostatek potravin bohatých na vápník, je na místě pořídit si tabletky s vápníkem. Na trhu je jich celá škála.


Schválně, jak jste na tom s příjmem vápníku vy?

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky