Příkrmy

Kdy začít s příkrmem?

Myslím tím přikrmovat jinou stravou než mlékem.

Toť otázka. Na toto téma se neshodnou ani odborníci. Začít ve 4.měsíci, nebo 6.měsíci či později?

Každé miminko je jiné, má jiný vývoj, jiné potřeby. A u příkrmů to platí dvojnásob.

Často jsou maminky presvědčeny, že začnou příkrmy už v ukončením 4.měsíci a miminko bude na nich méně závislé. Nebo, že miminko, které do teď padpalo špatně, začne papat dobře. Ale ono to tak není! Miminko tak brzy není na příkrm připravené a příkrm jíst nebude. Maximálně pár lžiček a k tomu se třeba ozve ještě bolest bříška. 

Je dobré miminko pozorovat. Sledovat u něj zájem o jinou stravu. Pokud se začne spát a vrhat po vašem jídle, je pravý čas začít s ochutnáváním a je jedno jestli jsou miminku 4.měsíce a nebo 9.měsíců.

Příkrmy jsou jen o ochutnávání a zvýkání si na jinou, než mléčnou stravu. Až do roka by ve stravě kojence mělo převahovat mléko. Takže kojení je prioritou a příkrm jen jeho obohacení a doplnění potřebné energie, vitamínů či minerálů.



 

🥣Příprava příkrmů


Kojenci by měli zhruba do ukončeného 12.měsíce dostávat tepelně upravenou stravu. Jak ovoce (vyjma banánů), tak zeleniny i masa. Je to z důvodu kojeneckého botulismu. Dnes je to už vzácné onemocnění díky informovanosti a tepelné úpravě stravy. Nejvíce rizikovou potravinou je pro kojence med.
Můžeme použít hned několik způsobů. I když budeme miminku připravovat stále stejnou zeleninu dokola, bude pokaždé chutnat jinak. A tím miminku zpestřit nudné zeleninové příkrmy. Jediné co není vhodné na přípravu příkrmů, je smažení.

       ✔Vaření ve vodě
       ✔Vaření v páře (pařáček, parní hrnec)
       ✔Pečení
       ✔Dušení

🥣Konzistence příkrmu

Každé miminko je naprosto jiné. Některému bude vyhovovat hladké pyré, jinému nebudou vadit maličké kousky a další vezme rovnou celý kus. Možností je spousta.

Není proto nutné, ani z počátku připravovat naprosto hladké pyré. Miminka jsou velmi šikovná a některá si poradí s malými kousky hned od začátku. Jen je nutné mít miminko v předkloněné poloze nebo na bříšku, aby se nezakuckalo.

     ✔mixování - docílíme naprosto hladkého pyré
    ✔ mačkání - pyré s malými, měkkými kousky
     ✔mletí - to je pro zdatnější miminka, obsahuje větší a tužší kousky
    ✔ krájení - nejlépe na hranolky, dobře se drží - jídlo do tlapky, BLW

Pokud miminko zvládne nějaký ten kousíček ve stravě, a ochutnávání zeleniny máte za sebou, můžete z mixu zeleniny a masa udělat např. placičky, karbanátky.

🥣Skladování
Díky správnému skladování si můžeme předpřipravit příkrmy i na několik měsíců dopředu. Kdo má možnost sezóní zeleniny ze zahrádky, farmy, statku připraví si zásobu na dobu přikrmů.

   ✔lednice - čerstvě připravený příkrm v lednici můžeme skladovat 2-3 dny. Skladujeme nejlépe ve sterilních sáčcích, nádobách či sklenících.

    ✔ mrazák- pokud příkrmu připravíme více a víme, že to miminko vše není, je super si to naporcovat a zamrazit. Mrazíme už tepelně připravený příkrm. Já používám silikonové formy na led nebo silikonové formy na muffiny😃. Zmražené jídlo je pak během pár minut připravené ke konzumaci. Stačí jen rozehřát na vodní lázni.
Mrazím si jednotlivé druhy zeleniny, masa a pak je podle libosti můžu kombinovat. V mrazáku můžeme příkrm skladovat až 6 měsíců.

   ✔ zavařování - je to maličko pracnější než mražení. Já zavařuji zejména ovoce - přesnídávky. V sezóně jsem si tak nachystala slušnou zásobu na zimu. Zavařovat můžeme ale i zeleninové a masozelenonové příkrmy, které při potřebě jen ohřejeme na vodní lázni. Zavřené příkrmy nám vydrží i roky. Jsou nepostradatelné zejména při cestování. A jak na zavaření? Připravený příkrm, ještě horký dáme do sterilní sklenice a vaříme alespoň 20 minut ve vodní lázni na 80 stupňů. Nebo jsou i vychytávky jako zavařování v troubě, myčce.
Horké sklenice pak položíme víčkem dolů a necháme vychladnout. 

Dobrou chuť!😋

Jak připravujete příkrmy vy? Jaký způsob máte nejraději?
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky