KOJÍCÍ KLOBOUČKY

Kojící kloboučky🎩

 

Kojící pomůcka je často a mylně nabízena čerstvým maminkám už v porodnici.

 

🤱Často jsou maminkám nabízeny už na porodním sále, když se miminko např. po těžším či dlouhém porodu nepřisaje (není to tím, že by se nepřisálo, ale spíš tím, že je miminko porodem unavené), nebo pokud po porodu chybí bonding (miminko nemá úzký kontakt s maminkou, chuť sát je minimální) nebo také nastane situace, že porodní asistentka či pediatrická sestra kouknou na prsa a hned řeknou, že jsou nekojitelná, miminko se nepřisaje a hned dají mamince klobouček.


👼Miminko je od přírody vybaveno základními reflexy, mezi které patří i dovednost přisát se. Novorozenec který je odpočatý, cítí se bezpečně a má chuť se přisát, přisaje se i k ploché bradavce.


🍼 Častým mýtem je, že prsa musí mít vystouplou bradavku jako je savička u lahve, protože krmit lahvičkou je normální. Ale není to mu tak.

 ❗Miminko se totiž nepřisává na bradavku, ale k prsnímu dvorci, bradavka jen má tu roli, že komunikuje s tělem miminka, aby se mohlo v prsu vytvořit mléko přímo na míru miminku, dále bradavka v pusince stimuluje sací reflex miminka (dráždí místo na horním patře v pusince miminka a dává mu tak signál je tu jídlo, můžeš sát).


❓Proč jsou tedy kloboučky nevhodné?❓ Klobouček je už bariéra při kojení. Je to kus silikonu, který odděluje prso od úst miminka. Nedochází tam tedy k předání důležitých informací mezi tělem maminky a tělem miminka a následné správné tvorbě mléka. Může se tedy stát, že nástup laktace se opozdí nebo laktace není dostatečná, tudíž se hned zavede dokrm (nejhůře z lahve). Miminko díky kloboučku získá špatnou techniku sání a tím může později bradavku maminky odřít, natrhnout, narušit a mamince tak vzniknou bolestivé ragády.

Klobouček nikdy nevyřeší příčinu nepřisátí se miminka k prsu. Jen navodí falešný dojem, že se miminko chytlo a pije. Ono pije, ale nesaje. Pije mléko z kloboučku, kam dokapalo nebo nateklo z prsa. Toto určitě není správné sání a technika sání miminka je narušená. ❗

Klobouček může být také příčinou různých infekcí, ať už na bradavce maminky, nebo v ústech miminka.

Pokud si miminko na klobouček zvykne, protože mu mléko do pusinky teče a miminko nemusí pořádně sát, může se stát, že nabízený holý prs začne odmítat. A kojení je velmi vážně narušeno.

❗Kloboučky také mohou bradavku zranit, je to díky "vcucnutí se " bradavky do kloboučku.Kloboučky jsou také nejrozšířenější příčinou odstavení miminka. Jak chybí kontakt mezi bradavkou a ústy miminka, tvorba mléka postupně začne klesat a maminka nabude dojmu, že má málo mléka, nebo je mléko slabé. Často také si maminky zamění postupné odmítání prsu díky kloboučkům za samoodstav miminka.


🎩❓Tak teď jsem tu vyčetla, jak jsou kloboučky nevhodné a podíváme se na jejich plus.

K čemu vlastně kojící kloboučky tedy slouží? Kloboučky jsou a jen vhodné pro kojení s vpáčenou bradavkou. 

Pokud maminka během těhotenství nenosila tvarovače bradavky, nebo se bradavka ani po přisátí miminka ani trošku nevysune, je na řadě přistoupit ke kloboučkům. Ale vždy by tu měl být jako první pokus, zda se miminko nepřisaje na holý prs.


A jakou zkušenost s kloboučky máte Vy? Byly vám nabídnuty už na porodním sále nebo pak na oddělení? A z jakého důvodu?
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky