Nachlazení u kojenců a batolat



Nachlazení je infekční onemocnění především horních cest dýchacích (zejména nosu), ale i dolních cest dýchacích. Nachlazení může způsobit několik druhů virů. Tyto viry se nejvíce šíří v podzimních,zimních a jarních měsících, kdy je teplota vzduchu kolem 5°C.

 

Malé děti do věku dvou let si prodělají v průměru 8 virových nachlazení. Tato nachlazení pro děti nejsou zdravotně závažná, spíše imunitu dětí posílí (dítěti se tím vytvoří specifické buňky imunitního systému).


Důležité je, nepodceňovat onemocnění u dětí mladších 12ti měsíců. Je důležité při každém nachlazení malého kojence navštívit pediatra, aby si kojence poslechl a zhodnotil jeho zdravotní stav. Důležitý je poslech (infekce se může dostat do průdušek). Onemocnění se může projevovat rýmou, kašlem, teplotou, nechutenstvím, únavou. Celkový stav i nálada kojence většinou ovlivní i kojení.

Prevence - prevencí je řádná hygiena rukou, vhodné oblékání dětí a vyhýbání se místům s větším počtem lidí.


🤱Nachlazení a kojení

Během nachlazení se může četnost i délka kojení hodně změnit. Narušené kojení je většinou prvotní signál, že se s miminkem něco děje. Že tělíčko momentálně potřebuje něco jiného.Při nachlazení ať už kojenců nebo batolat je důležité pokračovat v kojení. Kojení neomezovat či nesnižovat. V mléku má miminko všechny potřebné látky (vitamíny, minerály, bílkoviny, tuky) zejména aktivní buňky imunitního systému, které pomohou děťátku bojovat s nemocí. Mléko dále zajišťuje pitný režim dítěte. Takže pokud dítko nemá vysoké horečky, není potřeba mu podávat další jiné tekutiny. Stačí jen častěji nabídnout prs.Co se týče intenzity kojení, kojit podle nálady a chuti miminka, batolete. Pokud zpočátku nemá chuť se kojit, nic mu nenutit, jen nabízet. Je to naprosto normální. Po pár hodinách, dnech to dožene a bude se chtít kojit daleko častěji:-) Dospělý člověk, když je nachlazený, také ze začátku nemá hlad, chuť jíst. U miminek, které už mají příkrmy, či batolat se klidně může na čas od jiné stravy upustit a jen kojit. Samozřemně zase záleží na dítěti.


Léčba je většinou jen symptomatická - léčí se jen projevy nachlazení. Níže uvádím, jaká léčiva můžete použít u malých dětí.
Rýma - u kojenců je to nejčastější příznak nachlazení. Kojenec ještě neumí smrkat a má velmi úzký a krátký nosohltan a hleny tudíž stékají především do žaludku (to může způsobit i častější ublinkávání). Je dobré hleny odsávat nejlépe odsávačkou na vysavač ( má dobrý tah a provzdušní dutiny). Nosánek pak pravidleně čistit mořskou vodou vhodnou pro kojence či fyziologickým roztokem. Léčba - Je dobré zvlhčit vzduch v pokoji, kde miminko tráví nejvíce času. Nejlépe nad postýlku (na straně kde má hlavičku) dát vlhké prostěradlo či ručník (vytvoří se tím takový stan). Je dobré i zvýšit polohu hlavičky (podložit postýlku na místě, kde má hlavičku).
Jaké léky použít na rýmu?- mořskou vodou isotonickou (pročistí a zvlhčí nos) např. - mořskou vodou hypertonickou (pročistí nos a snižuje otok na sliznici (působí jako klasické kapky)) - klasické kapky na rýmu (uvolní ucpaný nos, ale rýmu neléčí!)Je dobré nos vyčistit nejprve mořskou vodou (u kojenců vysát hleny odsávačkou, větší děti se vysmrkají) a poté aplikovat klasické nosní kapky.Klasické nosní kapky se nesmějí kapat déle než 7 dní za sebou. Potom se může vyskytnout závislost na kapky a nos je ucpaný vždy, i když se neaplikují.
KašelJe důležité nejprve rozlišit, jaký druh kašle dítko má. Zda je kašel suchý, dráždivý bez hlenu nebo vlhký s vykašlaným hlenem. Můžeme to poznat i poslechem. U vlhkého kašle dítě při kašli "bublá, chraptí" a u suchého spíše "štěká".
Na suchý dráždivý kašel se užívají léky k jeho utlumení např. Sinecod kapky (od 2. měsíce), Tussin kapky (od 2. měsíce), Stoptussin kapky (od 7kg)
Na vlhký kašel se užívají léky na odkašlání např. Prospan (od narození), Ambroxol (od narození)Tyto dva druhy léků by se neměli podávat spolu. Pokud dítě trápí vlhký kašel a v noci se nevyspí, je dobré přes den podávat léky na odkašlání až do 16. hodiny. Na noc potom podat lék na utlumení kašle.
🌿Bylinky:U kojenců a novorozenců máme možnost použití bylinek velmi omezenou.Od ukončeného 6. měsíce můžeme udělat slabý čaj z mateřídoušky, černého bezu, lípy, fenyklu, šípku. Buď v čajové směsi či jen jednotlivé bylinky.Od 10.měsíce můžeme přidat i dobromysl či tymián.
U tymiánu bych se trošku pozastavila. Pro mě je to velmi přínosná a užitečná bylinka, která má využití jak v kuchyni, tak i v léčbě nachlazení. Tymián pomáhá naředit hlen a dostat ho pryč z těla. Zároveň působí příznivě na průdušky, působí i jako antioxidant a protibakteriálně. A co se z takového tymiánu dá vyrobit?
Tymiánový sirup - úžasný na kašel, nachlazení, jako doplněk antibiotické léčby. Jednoduše si ho můžeme vyrobit doma. Stačí nám sušený či čerstvý tymián, cukr, voda, citrón. Tymián naložíme alespoň na den do vody, kterou zahřejeme (nevaříme) a necháme zchladnout, přidáme plátky citrónu. Druhý den scedíme, přisypeme cukr v poměru 60:40 (cukr:voda) a převaříme. Ještě horké přelijeme do čistých sklenic, zavřeme a otočíme víčkem dolů. Sirup nám takto vydrží i rok ve spíži:-)
Tymiánová mast - můj favorit na vše a doma mi nesmí chybět. Je výborná při nachlazení, kašli, rýmě, na odřený nos. Mažu ji jako prsní mast na hrudník, dále na zahojení ran, na ekzém... Jak si takovou mast můžeme doma vyrobit? Jednoduše. Stačí nám nějaký tuk a sušený tymián. Tymián naložím do tuku a nechám takto 3 dny macerovat. Při tom každý den alespoň 1x zahřeju do roztavení tuku. Pak se mast jen zcedí a nechá zchladnout. Mast je hotová.Osobně mám na tymiánovou mast ráda bambucké máslo, kokosový olej, mandlový olej a včelí vosk.
TeplotaPokud je teplota do 38°C doporučuje se teplotu nesnižovat. V těle právě probíhají imunitní reakce a organismus s nemocí bojuje. U léků na teplotu je dobré dodržovat přesné dávkování uvedené u přípravku a dodržovat také časový odstup od jednotlivých dávek. Jinak dochází spíše k přetěžování organismu než k jeho vyléčení.
Pokud teplota neklesá ani po podání léku, je vhodné ji snížit fyzikálně, než podat další lék na snížení teploty. Můžeme ji snížit např. Octovým zábalem (namočit ponožky do vody s trochou octu a dát na nožičky, ručičky), hlavičku a zátylek chladit vlhkým hadříkem, plenou. U miminek krásně zabírá chlazení tělo na tělo ( maminka i miminko se mazlí na holá těla pod peřinou). U batolat je zase dobrá příjemně chladná koupel, nikoli studná koupel/spcha.
Léky např. Nurofen sirup (od 6 kg), Paralen sirup ( od 5 kg), Panadol sirup (od 6 kg), Panadol baby čípky (od 9kg), Panadol junior čípky (od 15kg) Paralen čípky (od 6kg), Nurofen čípky (od 6kg).
Samozřejmě pokud si nevíte rady s výběrem léku či jeho podáním poraďte se vždy s odborníkem!
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky